ما را در فضای مجازی دنبال کنید.

سپتیک تانک

سپتیک-تانک-پلی-اتیلن

سپتیک تانک یا مخزن فاضلاب، یک نوعی از مخازن است که برای جمع آوری، ذخیره و تصفیه فاضلاب استفاده می ‌شود، سپتیک تانک ها معمولاً در خارج از ساختمان‌ و در نزدیکی چاه جذب فاضلاب یا سیستم‌ های فاضلاب نصب می ‌شوند. فاضلاب از طریق سیستم لوله کشی به سپتیک تانک هدایت می ‌شود. سپتیک تانک‌ معمولاً با نام های، سپتیک تانک پلی اتیلن، سپتیک تانک بتنی، سپتیک تانک بتنی، نام گذاری می شوند.

عملکرد سپتیک تانک

اسپتیک تانک عمل تصفیه فاضلاب را با جدا سازی فاضلاب سنگین از سبک به روش ته نشینی انجام می دهد و با کمک باکتری های هوازی و بی هوازی فرایند تصفیه را انجام می دهد، در این فرایند، باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ های موجود در سپتیک تانک، فاضلاب را به آب تصفیه شده، گاز و رسوبات تبدیل می‌کنند، سپس آب تصفیه شده از بخش خروجی سپتیک تانک خارج می ‌شود و به صورت خوراکی برای درختان و گیاهان استفاده می‌شود. گاز پدید آمده درون سپتیک تانک توسط لوله های ونت خارج می‌شود. رسوب‌های پسماندهای تولید شده درون سپتیک تانک، در ابتدا درون تانک به صورت توده‌ای تبدیل می‌شوند ودر نهایت باید از سپتیک تانک خارج شوند.

چرا باید از سپتیک استفاده کنیم

استفاده از سپتیک یا همان سپتیک تانک برای جمع آوری و ذخیره فاضلاب در بعضی از موارد بسیار ضروری است. به عنوان مثال، در مناطقی که امکان اتصال لوله کشی های داخلی فاضلاب به سیستم فاضلاب شهری وجود ندارد یا هنگامی که اتصال به شبکه فاضلاب برای مصرف کننده هزینه ‌بر باشد، معمولاً از سپتیک تانک استفاده می‌ شود. برخی از انواع سپتیک تانک‌ مجهز به سیستم‌ های جانبی مانند پمپ‌ فاضلابی، سیستم‌ تهویه، فیلتراسیون هوا و سیستم‌ تصفیه فاضلاب هستند که به کاربران این امکان را می ‌دهند تا فاضلاب را به طور بهینه ‌تری جمع آوری و دفع کنند.

 

استفاده از سپتیک تانک همچنین می‌تواند به حفظ محیط زیست کمک کند، زیرا این مخازن مانع از رواناب فاضلاب و تلف شدن منابع آبی می ‌شوند و در صورت استفاده بهینه، می ‌توانند به کاهش آلودگی زیست محیطی کمک کنند، مخزن‌ های فاضلاب یا سپتیک تانک ‌ها در اندازه‌ و طرح‌های مختلفی وجود دارند، که هر کدام برای نیازهای خاصی طراحی شده‌اند، حالا به معرفی انواع مختلف سپتیک تانک‌ می پردازیم.

سپتیک-تانک-دپوت-تانک

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن یا مخزن فاضلاب پلی اتیلن، یک انوع سپتیک تانک است که از پلی اتیلن به عنوان ماده‌ی ساختاری استفاده می ‌کند، سپتیک تانک‌ پلی ‌اتیلن از انواع مخازن تک جداره یا دو جداره پلی اتیلن ساخته می شود و با تغییری که در ساختار بدنه مخزن توسط تیم تولید گروه صنعتی دپوت تانک در آن ایجاد می شود فرایند تصفیه را میتواند انجام دهد،سپتیک تانک پلی اتیلن به دلیل وزن کم و نصب آسان معمولاً بیشترین استقبال را برای منازل و کاربردهای خانگی دارد.

 

این تانک‌ها معمولاً در ظرفیت‌های مختلفی در بازار موجود هستند و برای جمع آوری و ذخیره فاضلاب خانگی و صنعتی استفاده می‌شوند، همچنین سپتیک تانک پلی اتیلن در بسیاری از مناطق جایگزین مناسبی برای سپتیک تانک ‌های بتنی و فایبرگلاسی هستند. سپتیک تانک پلی اتیلن معمولاً برای مصارف خانگی در اندازه‌های ۲۵۰۰ الی ۱۰۰۰۰ لیتر و برای مصارف صنعتی در اندازه‌های بزرگتر مانند ۵۰۰۰۰ الی ۲۵۰۰۰۰ لیتر تولید می ‌شوند.

 

سپتیک تانک بتنی

این نوع سپتیک تانک‌ از موادی مانند بتن یا فولاد ساخته شده‌اند و در ظرفیت‌ های مختلفی موجود هستند. سپتیک بتنی بسیار ارزان قیمت و مناسب شرایط دفنی می باشد زیرا به دلیل عایق نبودن امکان نشت فاضلاب از دیوار آن وجود دارد.

 

سپتیک تانک فایبرگلاس

این نوع سپتیک تانک‌از الیاف شیشه‌ و رزین به عنوان ماده‌ی سازنده استفاده می‌کنند و به دلیل سبک وزن بودن و مقاومت در برابر خوردگی، برای کاربردهای صنعتی و تجاری مناسب هستند. اما در به دلیل ضعف در شرایط دفنی برای مواقع دفن شدن چندان مناسب نخواهد بود.

 

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن بستگی به اندازه، ظرفیت و کیفیت ساخت آن دارد. همچنین، هزینه نصب و توسعه شبکه لوله ‌کشی فاضلاب نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

به طور کلی، قیمت یک سپتیک تانک پلی اتیلن با ظرفیت ۵۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ لیتر در بازار ایران حدود 20 تا 40 میلیون تومان است. با افزایش ظرفیت و اندازه، قیمت نیز افزایش می ‌یابد، برای دقیق ‌تر دانستن قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن، بهتر است با کارشناسان و مهندسان مشاور این شرکت مشورت نمایید همچنین، برای نصب و راه اندازی سپتیک تانک، بهتر است از تیم‌های مجرب و صاحب نظر در این زمینه استفاده کنید.

 

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

1. مقاومت در برابر شکستن و ترک برداشتن

سپتیک تانک پلی اتیلن به دلیل ساختاری که مواد پلی اتیلن دارد، مقاومت بالایی در برابر شکستن و ترک برداشتن دارد.

 

2. عدم نیاز به پوشش

سپتیک تانک پلی اتیلن برای حفظ میکرو ارگانیسم های فاضلاب در داخل تانک و همچنین جلوگیری از رشد باکتری‌ و جلبک های اضافی، نیازی به پوشش ندارد.

 

3. عدم نیاز به تعمیرات و نگهداری

سپتیک تانک پلی اتیلن به دلیل مقاومت بالایی که در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد نیازی به تعمیرات و نگهداری دائمی ندارد.

 

4. طول عمر بالا

 سپتیک تانک پلی اتیلن به دلیل مقاومت بالایی که در برابر شرایط آب و هوایی و خوردگی دارد، طول عمر بالایی دارد و با نگهداری صحیح، می‌تواند تا چندین سال حتی بیشتر از 50 سال مورد استفاده قرار گیرد.

 

5. نصب آسان

 

سپتیک پلی اتیلن به دلیل وزن سبک و ساختار ساده که دارد، نسبت به سپتیک تانک‌ بتنی ، نصب آسان ‌تری دارد.

 

شرایط نگهداری سپتیک پلی اتیلن

1. بررسی منظم: برای حفظ عملکرد بهینه سپتیک تانک پلی اتیلن، باید آن را به صورت منظم بررسی کنید و از وجود هرگونه نشتی و نقصان اطمینان حاصل کنید.

2. پاک کردن فیلتر: فیلتر سپتیک تانک پلی اتیلن دفنی باید به صورت منظم پاک شود تا از انسداد آن جلوگیری شود.

3. جلوگیری از ورود آب به تانک: سپتیک تانک پلی اتیلن دفنی باید تنها فاضلاب را دریافت کند و ورود آب به آن باید جلوگیری شود، توجه  داشته باشید که از ورود آب های سطحی مثل رودخانه یا نهر ها به سپتیک تانک جلوگیری کنید.

4. استفاده از محصولات ضد باکتری: برای جلوگیری از رشد باکتری‌در داخل سپتیک تانک پلی اتیلن، می ‌توانید از محصولات ضد باکتری و تصفیه کننده فاضلاب استفاده کنید، قرص، پودر و مایع کلر میتواند باعث از بین رفتن رنگ و بوی نا مطبوع فاضلاب شود.

5. تعمیرات منظم: در صورت وجود هرگونه نقصان یا خرابی در سپتیک تانک پلی اتیلن ، باید تعمیرات لازم را به صورت منظم انجام داده تا عملکرد بهینه آن حفظ شود.

6. تخلیه دوره‌ای: سپتیک تانک پلی اتیلن باید به صورت دوره‌ای تخلیه شود تا از بالا آمدن فضلاب و نشتی جلوگیری شود. برای تخلیه سپتیک تانک پلی اتیلن دفنی نیز باید به کارشناسان مجرب و با تجربه مراجعه کنید.

با رعایت راهنمایی‌های فوق، می‌توانید از عملکرد بهینه سپتیک تانک پلی اتیلن دفنی خود اطمینان حاصل کنید و همچنین به حفظ سلامت محیط زیست کمک کنید.

سپتیک-پلی-اتیلن
امتیاز شما به این مطلب :
امتیاز شما
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولات مرتبط
تماس با ما