ما را در فضای مجازی دنبال کنید.

لوله کاروگیت

لوله-کاروگیت-دو-جداره

لوله کاروگیت (corrugated pipe ) یک نوع لوله ساخته شده از مواد اولیه پلیمری است که به صورت مجوف با سطح موجدار ساخته می ‌شود. لوله کاروگیت اغلب از پلی‌اتیلن با دوام و مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی ساخته می ‌شوند و می ‌تواند در برابر نیروی خمشی وفشار مقاوم باشد.جداره بیرونی لوله به صورت موج دار  ( corrugated )و جداره داخلی آن کاملا صاف می باشد، لوله کاروگیت به عنوان یکی از بهترین نوع از انواع لوله های موجود در دنیا برای استفاده در شبکه‌ های جمع آوری فاضلاب، به خصوص در بخش هایی که جریان فاضلاب حاوی مواد جامد و رسوبات است، شناخته شده است. لوله کاروگیت به دلیل دو جداره بودن مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربه دارد. علاوه بر این، انعطاف پذیری بالای آن، امکاناتی را برای نصب آسان و سریع در شرایط مختلف در اختیار مصرف کننده قرار می دهد. همچنین، با توجه به اینکه این لوله از جنس پلی اتیلن HDPE ساخته شده است، مقاومت بالایی در برابر خوردگی و خرابی های شیمیایی دارد و در برابر تغییرات دمایی و شرایط آب و هوایی نیز مقاوم است.

لوله کاروگیت چیست

لوله کاروگیت (Corrugated Pipe) به معنی لوله موجدار است. لوله کاروگیت از مواد پلی اتیلن (PE) ساخته می ‌شوند و با توجه به طراحی بدنه بیرونی موجدار آن‌، مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربه دارند. همچنین، جریان فاضلاب را به خوبی جابجا می ‌کنند و به دلیل سطح داخلی صیقلی و صاف، کمک به کاهش رسوب گذاری و مشکلات ناشی از آن می‌ کنند.

 

لوله ‌های کاروگیت یکی از انواع لوله ‌های پلی اتیلنی و یا پلی پروپیلنی است که با اسامی مشابهی همچون لوله پلی اتیلن دوجداره، لوله فاضلابی شیار دار، لوله آکاردئونی فاضلاب و در بین عموم جامعه به نام لوله کالوگیت و با اسامی مختلف دیگری شناخته می ‌شود، اما مفهوم همه آنها مشترک است و همگی به لوله‌ هایی اشاره دارند که بخش بیرونی آنها موجدار و بخش داخلی آنها صاف است. لوله کاروگیت به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، به عنوان یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای استفاده در شبکه‌ های جمع آوری فاضلاب و در برخی پروژه‌های ساختمانی و عمرانی استفاده می ‌شود.

قیمت لوله کاروگیت

قیمت اتصالات پلی اتیلن به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اندازه، شکل، نوع و کیفیت اتصالات، محل تولید و غیره، همچنین، قیمت مواد اولیه پلی اتیلن و هزینه تولید نیز بر قیمت اتصالات تأثیر به صورت مستقیم تاثیر می گذارد، اما به یاد داشته باشید که به طور کلی، قیمت اتصالات پلی اتیلن نسبتاً ارزانتر از اتصالات سنتی مانند اتصالات فلزی و پی وی سی است و قیمت هر قطعه از اتصالات پلی اتیلن در بازار ممکن است بین چند هزار تومان تا چند صد میلیون تومان بسته به جنس، نوع فشار، مقاومت و غیره متغیر باشد، همچنین ممکن است در برخی مناطق و با توجه به عرضه و تقاضا، قیمت اتصالات پلی اتیلن متفاوت باشد، در هر صورت، برای دریافت دقیق قیمت اتصالات پلی اتیلن، بهتر است با کارشناسان گروه صنعتی دپوت تانک تماس بگیرید و قیمت را برای انواع مختلف اتصالات پلی اتیلن دریافت کنید.

1) اندازه و ضخامت لوله

لوله‌ های کاروگیت در اندازه‌ های مختلفی تولید می‌شوند و هر یک از این اندازه‌ها ممکن است با یک ضخامت مختلف همراه باشد. لوله‌های بزرگتر و ضخیم ‌تر معمولاً گران ‌تر هستند. لوله های کاروگیت در سایز های 110 میلیمتر تا 3500 میلیمتر در کارخانه تولید لوله کاروگیت گروه صنعتی دپوت تانک تولید می شود.

2) مواد اولیه ساخت لوله

لوله‌ های کاروگیت می ‌توانند از مواد اولیه مختلفی ساخته بشوند، موادی مانند پلی اتیلن  (PE) و یا پلی پروپیلن (PP) لوله هایی که از جنس پلی اتیلن ساخته شده باشند، معمولاً ارزان ‌تر هستند، زیرا پلی اتیلن یکی از مواد پلاستیکی ارزان قیمت است. به علاوه، مقاومت لوله پلی پروپیلن در برابر شرایط سخت ‌تر بیشتر است و به همین دلیل ممکن است گران ‌تر باشد. همچنین کیفیت مواد اولیه این دو نوع پلیمر میتواند متفاوت باشد و در گرید های کیفتی مختلفی در پتروشیمی ها ساخته بشود.

3) فشار قابل تحمل

لوله‌های کاروگیت می‌ توانند فشار فیزیکی مختلفی را تحمل کنند. لوله‌هایی که قابلیت تحمل فشار بالاتری دارند، معمولاً گران ‌تر هستند. گروه صنعتی دپوت تانک توانایی تولید لوله های پلی اتیلن با مقاومت 8 کیلو نیوتن، 16.5 کیلو نیوتن، 31.5 کیلو نیوتن و 64 کیلو نیوتن بر متر مربع را دارد.

4) سایر ویژگی‌های فنی

لوله‌های کاروگیت ممکن است دارای ویژگی‌های فنی متفاوتی باشند، مانند مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر حرارت، مقاومت در برابر UV، ضخامت دیواره، توع اتصالات و… که هر یک از این ویژگی ‌ها ممکن است باعث تفاوت در قیمت نهایی لوله کاروگیت بشود.

5) تکنولوژی تولید

روش‌های تولید لوله کاروگیت نیز ممکن است در قیمت تأثیرگذار باشد. لوله های کاروگیت به دو مدل کاروگیت و کاروگیت اسپیرال تولید میشود که در ادامه به شرح کامل آن می پردازیم.

6) کیفیت ساخت

کیفیت ساخت لوله کاروگیت نیز یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت آن است، لوله‌ های با کیفیت بالا ممکن است گران‌تر باشند، زیرا به دلیل استفاده از مواد با کیفیت بالاتر، ممکن است هزینه تولید بیشتری داشته باشد.

خط-تولید-لوله-کاروگیت

چرا باید از لوله کاروگیت استفاده کنیم

استفاده از لوله کاروگیت به دلیل سبکی و انعطاف پذیری آن، هزینه های نصب و حمل و نقل را به شدت کاهش می ‌دهد و به همین دلیل در پروژه های بزرگ مانند سد سازی،جمع آوری آب های سطحی، اتقال مسیر رودخانه ها و جوی ها، پروژه های مخابراتی و شبکه های جمع آوری فاضلاب استفاده می شود.

لوله کاروگیت همچنین به دلیل کاهش زبری نسبی درون لوله، منجر به کاهش رسوب گذاری جریان فاضلاب می‌ شود که این امر به نوبه خود منجر به کاهش خطر گرفتگی و هزینه‌ های نگهداری شبکه جمع آوری فاضلاب می ‌گردد. همچنین، به دلیل سطح بیرونی حلقه به حلقه لوله کاروگیت، این لوله‌ ها از زوایای مختلف قابل دیدن و تشخیص دادن هستند که این مزیت، نصب و تعمیرات را آسان تر می‌ کند، لوله کاروگیت به دلیل ویژگی ‌هایی که بیان شده است، بهترین راه حل برای استفاده در شبکه‌های جمع آوری فاضلاب و در برخی پروژه‌هایی که نیاز به لوله‌های سبک و با مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه دارند، است. به علاوه، کاهش زبری نسبی درون لوله می ‌تواند به کاهش رسوب گذاری و کاهش هزینه نگهداری شبکه فاضلاب کمک کند. با این حال، نباید فراموش کرد که لوله کاروگیت نیز دارای محدودیت‌ های خود است و باید در شرایط خاص مانند فشارهای داخلی بالا، استفاده از لوله ‌های دیگر را در نظر گرفت.

لوله-کاروگیت-دوجداره

ویژگی های لوله کاروگیت

لوله کاروگیت به دلیل طراحی خاص خود دارای ویژگی‌ هایی است که آن را برای کاربردهای مختلف مفید می‌ سازد.به طور کلی، لوله کاروگیت به دلیل ویژگی‌ های خاصی که دارد، به عنوان یک راه حل مناسب برای انتقال انواع سیالات و فرآورده‌ های مختلف و در پروژه ‌های مختلف شناخته می شود. این نوع از لوله از طریق به هم پیوستن و اتصال دادن به یک دیگر، می‌ توانند طولانی‌ ترین مسیرهای انتقال را به راحتی پوشش دهند. همچنین، لوله کاروگیت به دلیل سبک وزن بودن و قابلیت انعطاف ‌پذیری بالا، در نصب و حمل به راحتی قابل استفاده است. در بسیاری از کشورها، لوله کاروگیت به دلیل ویژگی‌های خاص خود، به عنوان یک راه‌ حل مناسب برای انتقال فاضلاب و آب در پروژه‌های آبیاری و فاضلابی مورد استفاده قرار میگیرد در حالی که در برخی دیگر از کشورها، این لوله‌ ها در پروژه‌های ساختمانی و زیرسازی به کار گرفته می ‌شوند.

در این قسمت برخی از ویژگی‌ های لوله کاروگیت تولید شده در کارخانه تولید لوله پلی اتیلن گروه صنعتی دپوت تانک می پردازیم:

  1. مقاومت در برابر خوردگی

لوله کاروگیت از مواد پلی اتیلن (HDPE) ساخته می شود، با توجه با مقاومت بالا این مواد در برابر سایش و فرسایش به لوله کاروگیت ویژگی منحصر به فردی می دهد و با توجه به این ویژگی، لوله کاروگیت برای انتقال موادی که ممکن است باعث خوردگی شوند، مانند فاضلاب، آب شور و غیره، بسیار مناسب می باشند.

  1. انعطاف ‌پذیری

ساختار موجدار باعث می‌شود که لوله کاروگیت انعطاف ‌پذیری بسیار بالایی داشته باشد، این ویژگی فیزیکی لوله می‌تواند در شرایط نصب سخت که مسیربه صورت منحنی و پیچیده است به راحتی نصب می شود. این ویژگی به ویژه در پروژه‌های عمرانی بزرگ مانند ساخت جاده، تونل، سد و دیگر پروژه های زیرساختی بسیار مفید است.

  1. مقاومت در برابر فشار و نیروی خمشی

 لوله کاروگیت به دلیل طراحی خاص خود، می ‌تواند نیرو فشاری و خمشی را به راحتی تحمل کند. این ویژگی باعث می ‌شود که از این نوع لوله در پروژه‌ هایی که نیاز به انتقال موادی با فشار و یا نیروی خمشی بالا دارند، مثل پروژه‌های آبیاری، فاضلابی و غیره، بسیار مناسب باشند.

  1. سبک و قابل حمل

لوله کاروگیت به دلیل ساخت با استفاده از مواد سبک و انعطاف ‌پذیر، بسیار سبک و قابل حمل است. این ویژگی باعث می ‌شود که این نوع از لوله در نصب و حمل به راحتی قابل استفاده باشند. همچنین، نصب لوله ‌های کاروگیت نیز بسیار ساده است و نیاز به تجهیزات خاصی ندارد.

  1. مقاومت در برابر دما

یکی دیگر از خاصیت مواد پلی اتیلن (  HDPE) مقاومت بالا در برابر می باشد. این ویژگی باعث می ‌شود که این لوله‌ ها در برابر شرایط آب و هوایی مختلف، مانند گرما و سرما، مقاوم باشند. همچنین، لوله‌های کاروگیت می ‌توانند در دماهای بسیار پایین یا بالا نیز به کار گرفته شوند.

6) مقاومت در برابر ضربه

لوله کاروگیت به دلیل ساختار موجدار خود، مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه دارد. این ویژگی باعث می‌ شود که این لوله‌ در برابر ضربه‌ های مختلف، مانند ضربه‌ های ناشی از حمل و نقل و نصب، مقاوم باشند.

خط-تولید-لوله-کاروگیت-اسپیرال

سایز بندی لوله کاروگیت

لوله کاروگیت از انواع مختلفی به ویژه در سایزهای مختلف تولید می شود، لوله های کاروگیت با سایزهای 110 میلیمتر تا 1200 میلیمتر با روش قالب گیری تولید می شوند. اما لوله های با سایزهای 1200 میلیمتر تا 3500 میلیمتر به صورت اکسترود ساخته می شوند.

سایزبندی لوله کاروگیت شامل قطرهای زیر است:

110 میلیمتر

125 میلیمتر

160 میلیمتر

200 میلیمتر

250 میلیمتر

315 میلیمتر

400 میلیمتر

500 میلیمتر

600 میلیمتر

700 میلیمتر

800 میلیمتر

1000 میلیمتر

1200 میلیمتر

1400 میلیمتر

1600 میلیمتر

1800 میلیمتر

2000 میلیمتر

2200 میلیمتر

2400 میلیمتر

2500 میلیمتر

3000 میلیمتر

3500 میلیمتر

مشخصات فنی مواد اولیه لوله کاروگیت

برای مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید ( UV )، بایستی از پایدارکننده های نوری به صورت مستربچ استفاده گردد، تا لوله های کاروگیت را برای مقاوت در برابر نور خورشید و استفاده بر روی سطح مقاوم نماید. در صورت استفاده از رنگهای غیر از سیاه در لایه خارجی لوله کاروگیت، باید پایدارکننده ای مقاوم در برابر نور خورشید به مواد اولیه اضافه گردد. بر اساس نتایج آزمون، لوله های تولید شده با استفاده از مستربچ خاص شرکت  دپوت تانک، پس از 360 روز آزمون در فضای باز، تغییر حالتی نزدیک به صفر را نشان داده اند. نوع پلی اتیلن پایه مورد استفاده در تولید لایه های داخلی و خارجی از مواد PE 80  و یا PE 100  است. این مواد باید دارای جریان یکسان باشند و در محدوده استاندارد قرار بگیرند. مواد اولیه مصرفی باید مطابق با مفاد استاندارد ISIRI 7174 باشند. هیچگونه مواد بازیافتی ( گرانول ) نباید به مواد اولیه تولید اضافه شوند. برای مواد غیرمشکی لایه داخلی، الزاماً باید 4/0 درصد ماده مناسب Anti-UV مورد استفاده قرار گیرد. در تولید لایه های داخلی و خارجی لوله های دوجداره فاضلابی، هیچگونه مواد پرکننده معدنی استفاده نشود.
مواد-پلی-اتیلن-با-دانسیته-سنگین
امتیاز شما به این مطلب :
امتیاز شما
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولات مرتبط
تماس با ما