ما را در فضای مجازی دنبال کنید.

فیلتر شنی

فیلتر-شنی-دپوت-تانک

فيلتر شني براي تصفيه آب استفاده مي شود و يكي از پركاربردترين دستگاه ها در زمينه تصفيه آب به شمار مي آيد. به صورت كلي نوع كارايي فيلتر شني همانند تصفيه آب در طبيعت مي باشد. به اين صورت كه آب در طبيعت از لايه هاي مختلف زمين مثل خاك، ماسه، سنگ، ريز سنگ ها و غیره عبور مي كند و در آخر مسیر تصفیه از چاه، چشمه و رودخانه ها آب به مرحله برداشت مي رسد. همين سيستم كه به صورت طبيعي آب را تصفيه ميكند و آب تمیز و با کیفیت در اختیار انسان قرار می دهد، در سیستم پیش تصفيه یا فیلتر شني نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.

فيلتر شني، آبی که دارای نا خالصی و آلودگی باشد را با عبور از فيلتر هاي تعبيه شده كه در این سیستم از جنس ماسه سيليس، کربن و یا مواد دیگر مي باشد را تصفیه نموده و آب عبوری در این سیستم ذرات اضافه خود را جا گذاشته و آلودگی ها به اجزاء فیلتراسیون ميچسبد و آب با كيفيت و زلال از سمت ديگر فيلتر شني در دسترس قرار خواهد گرفت، در بعضی از انواع فیلتر شنی سیستم هوا دهی نیز با اضافه شدن اکسیژن فشرده شده به آب داخل مخزن انجام می شود.

جنس بدنه فيلتر شني تولید شده توسط گروه صنعتی دپوت تانک فلزي و به صورت تحت فشار و با شکل ظاهری استوانه اي طراحي و ساخته شده است، اما با توجه به شرایط مختلف امکان تولید فیلتر شنی با نخزن کامپوزیتی یا مخزن فایبرگلاس نیز وجود دارد.

در داخل اين استوانه فلزي، شن هاي مخصوصي كه عموما از جنس سيليس مي باشد، ريخته مي شود. آبي كه نياز به پاكسازي يا تصفيه دارد از بالاي دستگاه وارد مخزن يا فيلتر شني مي شود و از لابه لاي سيليس عبور كرده و از قسمت انتهایی فیلتر و مسیر خروجی سیستم خارج می شود. همانطور که گفتیم مسیر عبوری جریان آب با جذب نا خالصی ها مسدود خواهد شد به طوری که عملکرد دستگاه دچدار اختلال می شود و نیاز به پاکسازی فیلتر شنی می باشد، در این زمان فيلتر هاي شني نياز به شستشوي برعكس يا Back Wash دارند تا با عبور بر عكس جريان آب از لابه لاي فيلتر، مواد معلق در سيليس شسته می شود و بستر مجدد آماده استفاده قرار می گيرد.

سيستم بكواش با شستشوي معكوس معمولا به دو صورت اتوماتيك و دستي تعريف مي شود كه توسط اپراتور انتخاب مي گردد، در سیستم های دستی توسط شیر مکانیکی (شیر کله قوچی) با تغییر حالت شیر و در سیستم های اتوماتیک با استفاده اس شیر برقی و تنظیمات مربوط به آن فرایند بکواش انجام خواهد شد.

فیلتر شنی چیست

فیلتر شنی یکی از تجهیزات اصلی در فرایند تصفیه آب شناخته می شود. این دستگاه با اندازه گیری تا 50 میکرون، قادر به حذف ذرات معلق در آب می باشد و باعث شفافیت و کاهش کدورت آب می شود. استفاده از فیلتر شنی در فرایند تصفیه آب بهبود کیفیت آب و افزایش بهداشت آب مصرفی را فراهم می کند.

فیلتر شنی یکی از تجهیزات مهم و حیاتی در صنعت تصفیه آب است که برای حذف ذرات جامد و معلق از آب استفاده می شود. این دستگاه از یک مخزن که شامل شن یا ماسه خالص است تشکیل شده و معمولاً از فلز و یا فایبرگلاس FRP ساخته می شود.

موارد استفاده از فیلتر شنی

  • مورد استفاده براي شفافيت آب استخر ها
  • تصفيه آب براي پرورش انواع ماهي
  • تصفيه آب چاه يا رودخانه
  • تصفيه آب منازل و شرب
  • تصفيه آب برج خنك كننده
  • تصفيه آب نيروگاه ها و صنايع پتروشيمي و غیره

طراحی فیلتر شنی

در طراحی فیلترهای شنی پارامترهای مختلفی نظیر سایز دانه بندی بستر، دمای آب، سایز ذرات معلق موجود در آب، تخلخل بستر، دبی آب عبوری از فیلتر شنی و سرعت خطی جریان عبوری بایستی درنظر گرفته شوند. علاوه بر این عوامل دیگری مانند قطعات هیدرولیکی، برای طراحی مقدار ضخامت بدنه برای فیلتر شنی و همچنین ضخامت و عمق جوشکاری در حجم منهول در فشار و در شرایط استفاده و بهره برداری فیلترشنی، بایستی مد نظر باشد. 

انواع بستر صافی فیلتر شنی

فيلتر هاي شني شامل بخش هاي مختلفي مي باشند كه اين بخش ها در كنار همديگر فرايند تصفيه آب را به صورت كامل انجام مي دهند. تمامي فيلتر هاي شني از يك مخزن استوانه اي شكل از جنس فولاد با الياژ بالا كه به وسيله بستر دانه بندي شده است. آب ورودي از سمت بالاي دستگاه بر روي بستر فيلتر( شن هاي مخصوص سيليس) پاشيده مي شود و پس از گذر از بستر صافي به طرف پايين حركت مي كند و در انتها به سيستم مصرفي آب منتقل مي شود

سيليس

از سيليس براي حذف ذرات معلق آب استفاده مي شود. سيليس ها به صورت لايه اي و در سايز هاي بين ٥/. تا ١٠ ميلي متر مي باشند.

كربن اكتيو يا ذغال فعال

جهت حذف طعم، بوي نامطبوع، جذب فنل، رنگ، كلر و مشتقات مشابه استفاده مي شود. كربن اكتيو بر روي يك لايه سيليس در كف مخزن ريخته مي شود و در ابعاد ٨/. تا يك ميلي متر مي باشند.

اكسيداسیون

براي اكسيداسيون آهن، منگنز و رسوب اين تركيبات بر روي سيليس به كار مي رود. ظرفيت اشباع شده اكسيداسيون به وسيله استفاده مدارم از پرمنگنات پتاسيم جايگزين مي گردد.

خنثي كننده

جهت تنظيم ميزان PH آب هاي اسيدي استفاده مي شود. گاز CO2 را كه باعث كاهش PH در آب مي گردد، به صورت كربنات كلشيم تبديل و خاصيت خورندگي آب را از بين مي برد.

 پودر فسيلي

بيشتر اوقات براي تصفيه و زلال شدن آب استخر استفاده مي گردد. بستر فيلتر از طريق پودر فسيلي دىاتوميت بر روي صافي هاي پارچه اي تشكيل مي شود.

نحوه عملکرد فیلتر شنی

اصل کار یک فیلتر شنی تحت فشار بسیار ساده است. در یک فیلتر شنی تحت فشار، آب از چند لایه محیط فیلتر شامل ماسه، سنگ ها و لایه های سنگی بررسی شده عبور می کند. آلاینده های موجود در آب در بستر فیلتر شنی گیر کرده و آب الک شده به سمت قسمت خروجی مخازن می رود.

مرحله بعدی تخلیه آلاینده ها است، پس از گیر کردن مواد آلاینده آب در اجزائ فیلتر شنی، فیلتر با آب خام شسته می شود و پس از تکمیل ماهیت آب مورد نیاز، فیلتر به حالت اول خود (حالت تکیه گاه ) بر می گردد.

برای تصفیه آب اغلب از فیلتراسیون ماسه ای(فیلتر شنی) استفاده می شود و روش بسیار فدرت مندی برای حذف جامدات معلق در آب است، محیط فیلتراسیون شامل چند لایه ماسه با تنوع در اندازه و وزن مخصوص است، فیلترهای شنی را می توان در اندازه ها و مواد مختلف هم به صورت دستی و هم به صورت کاملا اتوماتیک عرضه کرد. پمپ آب برای ایجاد فشار عملیاتی لازم در فیلتر شنی تحت فشار استفاده می شود.

آب تصفیه شده بعد از ذخیره در مخزن احیا توسط شیر های مربوطه و با فشار350 کیلوگرم بر متر مکعب از فیلتر شنی عبور می کند تا آلودگی های جامد موجود در مخزن فیلتر شنی کاهش یابد. فیلتر به طور موثر تا 30 تا 50 میکرون از جامدات معلق را تا کمتر از 5 پی پی ام حذف می کند. فیلتر شنی باید روزانه 20 تا 30 دقیقه با آب خام شسته شود. برای فیلتر کردن قطعات زیر 30 تا 50 میکرون از فیلتر کربن یا نانو فیلتر استفاده می شود.

فیلتر-شنی-ایستاده
امتیاز شما به این مطلب :
5/5 - (1 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولات مرتبط
تماس با ما